Прием в ОКС Бакалавър на чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България - учебна 2025/2026 г.

Чл. 24. (1) Във висшите училища на Република България могат да кандидатстват чужденци, които притежават документ за завършено средно образование, осигуряващо им достъп до обучение във висшите училища на страната, в която е придобито средното образование или документ за завършено висше образование или степен на висше образование.

(2) Чужденци могат да кандидатстват във висшите училища на Република България:

  1. в изпълнение на междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен;
  2. съгласно актове на Министерския съвет;
  3. при условията на чл. 95, ал. 8 и 10 на Закона за висшето образование.

(3) Чужденци могат да кандидатстват за обучение и при условията и по реда за приемане на българските граждани във висшите училища на Република България, ако:

  1. са граждани на държави - членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство;
  2. имат статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България;
  3. имат статут на бежанци;
  4. са от българска народност, удостоверена по реда на Постановление № 103 на Министерския съвет от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина.
  5. Съгласно ПМС № 264 от 25 юли 2024 г., прием на чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България в редовна форма на обучение.

(4) Кандидат-студентите по ал. 3 се приемат в рамките на ежегодно утвърждавания от Министерския съвет брой студенти.

(5) Чужденците по ал. 2, т. 2 кандидатстват при условията и по реда, определени в съответния акт на Министерския съвет.

(6) Кандидат-студентите по ал. 5 кандидатстват и се приемат съгласно чл. 30 от настоящия правилник.

Чл. 25. (1) Чужденците подават следните документи:

  1. формуляр или молба, съдържаща кратки биографични данни и висшите училища и специалностите, в които желаят да се обучават;
  2. копие от документа за завършено средно образование и от приложението с оценките или съответно удостоверение за признаване на средно образование, придобито в училище на чужда държава;
  3. документ, издаден от компетентен орган, с който се удостоверява правото на кандидата да продължи обучението си във висшите училища на страната, в която е придобито средното образование;
  4. академична справка - за студенти, кандидатстващи за частичен срок на обучение;
  5. копие от документа за завършено висше образование със степен, съответстваща на образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър" - за кандидатите за обучение в магистърска степен;
  6. документ за владеене на български език, издаден от висше училище в Република България - за кандидатите, които ще се обучават на български език и няма да преминават езикова и специализирана подготовка;
  7. копие от документите за гражданство - за кандидатите с двойно гражданство, едното от които е българско;
  8. две снимки.

(2) Документите по ал. 1, т. 2, 3, 4, 5 и 7 трябва да бъдат легализирани, преведени и заверени в съответствие с разпоредбите на международните договори на Република България с държавата, в която са издадени, а при отсъствие на такива - по общия ред за легализациите, преводите и заверките на документи и други книжа.

Чл. 26. (1) Кандидат-студентите по чл. 24, ал. 2, т. 1 подават документите по чл. 25 в Министерството на образованието и науката чрез компетентните институции в страната, от която кандидатстват.

(2) Кандидат-студентите се приемат при условията и по реда, определени в междуправителствените спогодби, след съгласуване със съответните висши училища.

Чл. 27. (1) Кандидат-студентите по чл. 24, ал. 2, т. 2 подават документите си в Министерството на образованието и науката и се приемат при условията и по реда, определени в съответния акт на Министерския съвет.

(2) Министерството на образованието и науката разработва интернет базиран портал за информиране и за кандидатстване и класиране на кандидат-студентите по чл. 24, ал. 2, т. 2. както и издава удостоверение за приемане, което да послужи за записване в съответното висше училище.

Чл. 28. (1) Кандидат-студентите по чл. 24, ал. 2, т. 3 за обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър" след завършено средно образование и "магистър" след завършена образователно-квалификационна степен "бакалавър" подават документите си в избрано от тях висше училище в срок до 01 септември 2025 г. за първи семестър и до 05 януари 2025 г. за втори семестър.

(2) Минималният среден успех от учебните предмети от документа за завършено средно образование, които са балообразуващи за специалността, за която кандидатства лицето, не може да бъде по-нисък от 62 на сто от максималната стойност по системата за оценяване в страната, в която е придобито средното образование.

(3) Решение за одобряване на кандидатите по ал. 1 се взема от съответното висше училище в срок, определен в правилника на висшето училище.

Чл. 29. (1) Висшите училища изпращат в Министерството на образованието и науката документите на одобрените от тях лица, кандидатстващи при условията на чл. 95, ал. 8 от Закона за висшето образование, с оглед на изпълнение на процедурата по издаване на визи за дългосрочно пребиваване - виза вид "D", съгласно Наредбата за условията и реда за издаване на визи и определяне на визовия режим, приета с Постановление № 198 на Министерския съвет от 2011 г., не по-късно от 1 октомври за първия семестър и не по-късно от 1 февруари за втория семестър в годината на кандидатстването.

(2) При изпращането на документите по ал. 1 висшите училища посочват:

  1. лични данни на кандидата - имената по паспорт на латиница, дата на раждане, място на раждане, гражданство;
  2. наименование на специалността, образователно-квалификационна степен, форма и срок на обучение по утвърден учебен план, както и информация за балообразуващите предмети и приемни изпити за съответната специалност;
  3. информация за езиковата и специализираната подготовка - степен на владеене на български език, наименование на департамента, в който ще се проведе подготовката, продължителност на обучението;
  4. семестриалната такса за обучение и за езиковата и специализираната подготовка;
  5. номер на банковата сметка, по която следва да бъде преведена таксата за обучение или за езиковата и специализираната подготовка.

(3) С документите по ал. 1 висшите училища изпращат и заверено извлечение или копие от решението за признаване на висше образование, придобито в чуждестранни висши училища - за кандидатите за обучение в магистърска степен.

(4) Министерството на образованието и науката издава Удостоверение за приемане на кандидат-студентите за обучение в Република България и писмено уведомява Министерството на външните работи и дирекция "Миграция" на Министерството на вътрешните работи за това.

(5) Лицата, кандидатстващи при условията на чл. 95, ал. 8 от Закона за висшето образование, заплащат таксите за обучение, след като са получили виза вид "D" и са пристигнали в Република България.

Чл. 30. (1) Съгласно ПМС № 264 от 25 юли 2024 г., УниБИТ обявява прием на чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България в редовна форма на обучение.

(2) Броят на местата за прием по специалности се определя с Решение на Министерски съвет и се публикуват предварително.

(3) За обявените места могат да кандидатстват лица:

  • които имат завършено средно образование, даващо им право да продължат обучението си във висши училища;
  • издържали успешно държавните зрелостни изпити и/или задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация – по теория и практика на професията, съгласно Закона за предучилищното и училищното образование;
  • имат балообразуващи оценки в дипломата за средно образование, валидни за съответните специалности.

(4) Подаването на документи се извършва в сградата на УниБИТ на бул. „Цариградско шосе“ № 119. Срокът за подаване на кандидатстудентски документи в сградата на УниБИТ е от 10 юни до 10 юли 2025 г. вкл. от 9.00 до 17.00 часа всеки работен ден.

(5) Необходими документи за кандидатстване:

  1. Комплект формуляри по образец (закупува се в УниБИТ), в които се посочва специалността и начина на кандидатстване (с оценките от Държавен зрелостен изпит);
  2. Диплома за завършено средно образование в България/удостоверение за признаване на средно образование от чуждестранно училище в съответствие с чл. 165 от Закона за предучилищното и училищно образование (оригинал - след оформяне на документите се връща на лицето), и ксерокопие на оригинала (не е необходима нотариална заверка), което остава в УниБИТ;
  3. Регистрационна карта на чужденец с временна закрила;
  4. Документ за самоличност, който след проверка се връща;
  5. Декларация от кандидат-студента, че не е придобил или не се обучава за придобиване на същата или по-висока образователно-квалификационна степен в УниБИТ или друго висше училище (вкл. Професионален Бакалавър);
  6. Квитанция за платена такса за кандидатстване с Държавен зрелостен изпит, която се заплаща в счетоводството на УниБИТ при подаване на документите.

(6) Образуването на състезателен бал, класирането и записването са по чл. 19 и чл. 22 съгласно наредбата за прием на студенти в образователно-квалификационна степен „бакалавър” в УниБИТ за учебната 2025/2026 година.

(7) Кандидат-студентите по чл. 30 заплащат такса за кандидатстване, записване и семестриални такси, като български граждани, определени с решение на Министерски съвет.

ОБРАЗУВАНЕ НА СЪСТЕЗАТЕЛНИЯ БАЛ

Състезателният бал на кандидат-студентите се образува като сбор от следните оценки:

ОБРАЗУВАНЕ НА СЪСТЕЗАТЕЛЕН БАЛ

Професионално направление/Специалност

Балообразуване чрез кандидатстване с ДЗИ

Балообразуване

ЗАБЕЛЕЖКА

Кандидатстудентски изпит (О1)

Оценка от диплома (О2)

Общ успех (О3)

ПН 3.5 Обществени комуникации и информационни науки
Специалност: 
„БИМ“
„АД“
„ИКМТ“

Една от следните оценки (О1):
1) ДЗИ по Български език и литература
2) ДЗИ по Чужд език
3) ДЗИ по Философия
4) ДЗИ по профилиращ учебен предмет: Чужд език или Философия или Предприемачество

Една от следните оценки от дипломата за завършено средно образование (О2):
1) Български език и литература
2) Чужд език

Общ успех от дипломата за средно образование (О3)

О1х2+О2+О3

Предметът, който се използва за оценка О2 трябва да е различен от предмета, чието ДЗИ се използва за оценка О1

ПН 2.2. „История и археология“
Специалност:
„КИН”

Една от следните оценки (О1):
1) ДЗИ по Български език и литература
2) ДЗИ по История и цивилизация
3) ДЗИ по Философия
4) ДЗИ по профилиращ учебен предмет: История и цивилизация или Философия

Една от следните оценки от дипломата за завършено средно образование (О2):
1) Български език и литература
2) История и цивилизация

Общ успех от дипломата за средно образование (О3)

О1х2+О2+О3

ПН 4.6 Информатика и компютърни науки
Специалност: 

„ИТИКС“
„КНИБ“

Една от следните оценки (О1):
1) ДЗИ по Български език и литература
2) ДЗИ по Математика
3) ДЗИ по Информационни технологии
4) ДЗИ по Физика и астрономия
5) ДЗИ по профилиращ учебен предмет: Математика или Информатика или Информационни технологии или Физика и астрономия

Една от следните оценки от дипломата за завършено средно образование (О2):
1) Математика
2) Информационни технологии

Общ успех от дипломата за средно образование (О3)

О1х2+О2+О3

 

 

Банкова сметка за внасяне на семестриални такси

Получател: УниБИТ
Банката на получателя: БНБ-ЦУ
IBAN: BG65 BNBG 9661 3100 1665 01
BIC: BNBGBGSD

Семестриални такси за учебната 2025/2026 година (таксите ще бъдат публикувани след решение на МС)

НАПРАВЛЕНИЕ / СПЕЦИАЛНОСТ РЕДОВНО
История и археология 2.2 КИН
1 курс --
Обществени комуникации и информационни науки 3.5 БИМ, АД, ИКМТ
1 курс --
Информатика и компютърни науки 4.6 КНИБ, ИТИКС
1 курс --

нагоре