Нашата Алма матер

Откриване на семестриална година в УниБИТ

Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) е динамично развиващ се държавен университет. Преобразуван на 29.IХ.2010 г. с решение на Народното събрание, той е приемник на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии (гласувано от Народното събрание през 2004 г.), на Държавния библиотекарски институт (създаден през 1950 г.), на Полувисшия институт по библиотечно дело (ПИБД), на Колежа по библиотечно дело (КБД) и на Колежа по библиотекознание и информационни технологии (КБИТ).

УниБИТ обучава в бакалавърски, магистърски и докторски програми и е в челните позиции на рейтинговата система на МОН във всички професионални направления, за които има акредитация. В рамките на университета успешно взаимодействат и се допълват два факултета, един департамент, пет дирекции, пет научни института, пет центъра, шест лаборатории и една междуфакултетска катедра. УниБИТ разполага със съвременна и отлично оборудвана материална база, осигуряваща висококачествена подготовка на студентите и докторантите.

Образователни програми

УниБИТ предлага обучение в четири основни професионални направления:

  • 4.6. Информатика и компютърни науки
  • 9.1. Национална сигурност
  • 3.5. Обществени комуникации и информационни науки
  • 2.2. История и археология

Обучението се осъществява в редовна, задочна и дистанционна форма. Учебните програми са разработени в сътрудничество с експерти и работодатели, което гарантира тяхната практическа насоченост и съответствие с изискванията на пазара на труда. В допълнение студентите получават отлична подготовка по информационни и комуникационни технологии, чужди езици и добри възможности за спортна активност.

Инфраструктура и материална база

Университетът разполага със съвременна и достъпна академична инфраструктура, която включва:

  • Сграда за ректората и факултета по библиотекознание и културно наследство (ФБКН) и модерен кампус за факултета „Информационни науки“ (ФИН), интегрирани в обща модерна и достъпна академична инфраструктура.
  • Съвременни лаборатории в областта на информационните технологии, мрежовите комуникации, виртуалната реалност, облачните системи на IBM, информационната сигурност, библиотечните технологии, комуникациите и информирането и др.
  • Съвременни центрове и академии.
  • Модерен библиотечно-информационен център (БИЦ), съчетаващ традиционни и иновативни технологии, с просторна читалня за 150 души, специализиран фонд от близо 60 000 библиотечни единици и книгохранилище с капацитет за 80 000 документа. БИЦ разполага с дигитална библиотека, осигуряваща достъп до богат набор от електронни ресурси, както и интерактивни услуги, предназначени да отговорят на нуждите на съвременните потребители.
  • Специализирани учебни семинари и кабинети с богати учебни фондове, като значителна част от тях са библиографска рядкост.
  • Спортен комплекс с открити и закрити тенис кортове, фитнес зала и физкултурен салон.
  • Кафе-клуб.

Научноизследователска дейност и проекти

УниБИТ активно участва в национални и международни научноизследователски и развойни проекти, финансирани по програми като „Хоризонт 2020“, от Европейския социален фонд и Европейския фонд за регионално развитие.

Благодарение на усилията на академичния състав, университетът е бизнес и идеен инкубатор в сферите на информационните технологии, националната сигурност, библиотекознанието, обществените науки, историята и археологията.

Международно сътрудничество

УниБИТ има активно международно присъствие чрез членството си в IFLA, LIBER, ICOM и EBLIDA. Университетът работи по двустранни договори с институции в Полша, Испания, Италия, Русия, Германия, Франция, Сърбия, Република Северна Македония и други страни, както и по програмата ERASMUS+, която осигурява възможности за обмен на студенти и преподаватели.

Учене през целия живот

УниБИТ реализира идеята за учене през целия живот чрез широк спектър от следдипломни програми и курсове, които развиват професионални умения и предоставят нови квалификации. Интерактивните електронни курсове и достъпът до електронни ресурси улесняват обучението и разширяват възможностите за развитие.

Широката гама от възможности за продължаване на обучението в докторантското училище помагат на желаещите да продължат да преследват академичните си интереси. Богатото предлагане на следдипломно обучение им позволява да развият професионалните си умения и да получат нови квалификации и сертификати.

Студенти и кариерно развитие

Кариерният център на УниБИТ активно подпомага студентите в тяхната професионална реализация. Практическите занятия, стажовете и участието в проекти дават възможност за прилагане на теоретичните знания в реална работна среда. Ежегодно УниБИТ организира форума „Дни на кариерата”, който събира представители на различни компании, организации и институции и предоставя на студентите възможност за директен контакт с работодатели и запознаване с актуалните изисквания на пазара на труда.

Завършилите УниБИТ успешно се реализират в съвременните високотехнологични компании, IT структури, държавната администрация, библиотеки, издателства, информационни центрове, музеи, културни институции и др.

Издателска, културна и музейна дейност

УниБИТ има богата издателска дейност за научна продукция, която включва монографии, годишника „Трудове на УниБИТ”, Кирило-Методиевския вестник „За буквите – О писменехь”, научното списание „Издател” съвместно с катедра „Библиотекознание и обществени науки” на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, електронно списание „Образование, научни изследвания и иновации“, сборници с доклади от ежегодно провежданата научна конференция на 1 ноември – Деня на народните будители, който е и официалният празник на УниБИТ, националната конференция „Хармония в различията“, посветени на 10 декември – Международния ден за правата на човека, докторантските четения „Многоликата наука – Disciplina variabilis“ (индексирани в CEEOL), множество семинари, както и учебници, учебни пособия и др.

Дейността на библиотечно-информационния център (БИЦ) към УниБИТ е тясно свързана с основната стратегическа цел за осигуряване на високо качество в обслужването и удовлетворяването на информационните нужди на потребителите. Тя се реализира чрез внедряване и използване на съвременни технологии и иновативни услуги, които отговарят на динамичните изисквания на съвременното общество. В рамките на БИЦ е създадена и музейна сбирка, вдъхновена от необходимостта от съхраняването на българската духовност и културна идентичност.


нагоре